‘Matematik şampiyonu’ Elanur bilim insanı olmak istiyor 

 

‘Matematik şampiyonu’ Elanur bilim insanı olmak istiyor

Kanada merkezli düzenlenen ve 7 bin 328 kişinin katıldığı ‘Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda birinci olan Elanur Akıncı, bilim insanı olmak istiyor.

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Elanur Akıncı, birçok yarışmada derece elde etti. Son olarak Kanada merkezli düzenlenen ve farklı ülkelerden 7 bin 328 öğrencinin katıldığı ‘Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda dünya birincisi oldu. Birçok tanıdığının kendisini arayıp tebrik ettiğini belirten Elanur, Türkiye'yi temsil ettiği için mutlu olduğunu söyledi. Matematik dersini özellikle çok sevdiğini ve bu alanda ilerlemeyi hedeflediğini anlatan Elanur, şöyle konuştu:
"Daha önce yarışmalarda başarı elde ettim. Ama Uluslararası Caribou Matematik Yarışması çok farklı. Sorular çok kolay geldi, başarılı olmayı bekliyordum. Bundan sonra da aynı şekilde çalışıp gelecekte bilim insanı olmak istiyorum. Umarım ülkemi her zaman başarıyla temsil ederim. Desteklerinden ötürü öğretmenim Gülsüm Ceylan’a ve aileme teşekkür ediyorum.”


 

          Küçük yaştan beri matematiği çok sevdiğini söyleyen Elanur, "Her gün mutlaka günde en az yarım saat soru çözüyorum. Tekrar etmemin ve düzenli ders çalışmamın beni başarıya ulaştırdığını düşünüyorum. Bunun haricinde yemek ve uyku düzenime de dikkat ediyorum. Günde ortalama 10 saat uyuyorum. Zeka oyunları oynuyorum, sosyal aktivitelere katılıyorum" dedi.

"DÜZENLİ ÇALIŞMAK"

          Sınıf öğretmeninin ve matematik öğretmeninin kendine çok yardımcı olduğunu söyleyen Akıncı, "Beni başarıya götüren şeyin düzenli çalışmak olduğunu düşünüyorum. Sınava girecek arkadaşlarım da benim gibi günde en az yarım saat soru çözsünler. Bu kadar büyük bir başarı elde edeceğimi düşünmemiştim. Sınavdan çıktığımda soruların zor olduğunu düşünmüştüm. Birinci olduğumu öğrendikten sonra sınıfıma gittim, beni gören herkes alkışladı. Daha önce de bir matematik yarışmasında Türkiye 9.'su olmuştum. Matematiği çok seviyorum. Bana matematiği annem, ablam ve öğretmenlerim sevdirdi. Bundan sonra matematik çalışmalarına devam edip bilim insanı olmak istiyorum" diye konuştu.

 

YARIŞMA HAKKINDA
Öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, dünya çapında internet ortamında düzenleniyor. Yılda altı kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye'den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçebiliyor.